Exkurzia do sadu jahôd

V ostatných májových dňoch sme sa so školou zúčastnili exkurzie na jahodovej plantáži u pestovateľov združených pod značkou Dobrý ježko v Dunajskej Lužnej.

Ochotní a veľmi milí zamestnanci nám porozprávali o pestovaní ovocia.

Dozvedeli sme sa, že táto spoločnosť pestuje vo svojich sadoch a plantážach až sedem druhov ovocia.

Zopakovali sme si vývojové štádiá a časti rastliny jahody od koreňa až po plod. Teraz už vieme, že okrem včiel opeľujú kvety jahôd aj čmeliaky, ktoré bývajú v špeciálnych domčekoch. Čmeliaky opeľujú jahody hlavne vo fóliovníkoch, lebo včielka sa odtiaľ nevie dostať.

Lapače hmyzu ktoré sme videli sú na odchytávanie škodcov, ktoré jahodám škodia.

Okrem výživnej pôdy a hrejivého slniečka je potrebná voda, ktorá je dodávaná k jahodám zavlažovacím systémom. Okolo jahôd je výstelka tvorená slamou, ktorá chráni jahody pred zašpinením pôdou pri dažďoch. V skorých jarných mesiacoch sú celé jahodové plantáže pokryté geotextíliou ako ochrana rastlín pred mrazmi. Pre dosiahnutie bohatej úrody toto všetko zabezpečuje veľa pracovitých ľudí.

Naučili sme sa, že jahoda je jediné ovocie, ktoré má svoje semená na povrchu plodov, má vitamíny A, B, C, E, K a malá miska týchto chutných plodov (cca200g) prevyšuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka a ešte mnoho ďalších informácii. Najväčšou „pikoškou“ pre nás bolo, že jahody bielia naše zuby.

Hlavnou časťou našej exkurzie bolo zbieranie jahôd.

Zbierali sme krvavočervené jahody, ktoré všetkým veľmi chutili. Zbierali sme ich do misiek, ktoré sme si potom vzali domov, alebo sme ich stihli zjesť na olovrant v ŠKD. A hlavne, zbierali sme ich rovno do pusy.

Po zbere nám bola predstavená ešte kaplnka sv. Františka v protiľahlom hruškovom sade, ktorá bola nedávno posvätená.

Takto plní vitamínov a nových vedomostí, a zážitkov sme sa vrátili do školy.

Dobrý ježko sa okrem tejto exkurzie stará aj dodávanie čerstvého ovocia do našej školy pre naše deti. (Viac Školský program – BoniFructi (dobryjezko.sk) za čo sme veľmi vďační.

(Text pripravila p. asistentka Janka H.)

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *