Týždeň zdravej výživy 2022

„Naše jedlo by malo byť našou medicínou a naša medicína by mala byť naše jedlo.“ – Hippokrates

Schopnosť, že sa vieme zdravo stravovať, sme preukázali v „Týždni zdravej výživy“, ktorý prebiehal v našej škole nielen v ŠKD, ale počas celého dňa. Uvedomili sme si, že život a prostredie školy sa môžu stať silnou stránkou podporujúcou zdravie, ktoré je naším najväčším darom.

Vyvážená strava je veľmi dôležitá. Potrebný je dostatok: vitamínov a minerálov, bielkovín a vlákniny, ktoré môžeme získať nielen z ovocia a zeleniny. K zdravej strave nepatrí veľa mastného, sladkého a veľa soli. Mali by sme nášmu telu dopriať viac ochranných látok a kvalitného spánku. Preto sme deti poprosili, aby priniesli ovocie a zeleninku, najmä tú, ktorú majú najradšej. Za pomoci pani vychovávateliek sme s deťmi spravili výstavu na chodbe školy. Takýmto jednoduchým krokom sme sa snažili upozorniť žiakov na správnu životosprávu a okrem výstavy sme si pripravili aj ďalšie aktivity:

1.A trieda si spravila projekt o zdravých a nezdravých potravinách. Využili sme všetko ovocie a zeleninu prípravou zdravého a chutného džúsu a pomenovali sme túto aktivitku „Juice bar“. Okrem toho si deti povystrihovali a nalepili vlastné sendviče.

1.B trieda si spravila aktivitku s názvom “švédske stoly“, ktoré pozostávali z ovocných špízikov a mrkvovej nátierky, ktorú deti nielen celú zjedli, ale aj celú pripravovali.

2.A trieda si pripravila zdravé smoothie, ktoré im veľmi chutilo a ovocie zúžitkovali aj na prípravu zdravých špízikov.

2.B trieda pomáhala pani vychovávateľke pri príprave vynikajúcej avokádovej nátierky, z ktorej nič nezostalo, naozaj rýchlo sa zjedla. Chlebík s nátierkou zapili výživným a chutným smoothie.

2.C trieda mala pripravené tiež niečo špeciálne. Vyrábali si  ovocie z papiera, učili sa prostredníctvom náučného videa a popri tom si pochutnávali na zeleninovej nátierke, ovocnom šaláte a tiež nechýbali špíziky z ovocia.

3.A trieda si pochutila na ovocnom i zeleninovom šaláte, ktorý si sami pripravili. Jedno z detí prinieslo čerstvé džúsiky, ktoré deti tiež ochutnali. Počas týchto aktivít si deti urobili aj plagát o jedle, ktoré jedia často a ktoré iba občas.

« z 2 »

Teší nás, že deti rady pre svoje zdravie urobili niečo viac a vďaka patrí aj Vám, rodičom, že ste naše triedy naplnili toľkými vitamínmi.

K “Týždňu zdravej výživy“ sa s radosťou vrátime aj v nasledujúcom školskom roku.

(autor: p. vych. Lucka)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *