Máme vermikompostéry 😊

V škole máme nové „domáce“ zvieratká. A nie sú to vši! 😅🙈

Možno (ak chodíte okolo našej školy) ste si pred ňou všimli novú tabuľu, na ktorej je uvedené, ako naša škola žije environmentálne. Bod č. 7 hovorí: Máme vermikompostéry. A viete, čo to je? 😊

Sú to také špeciálne nádoby (máme 2 kusy), z ktorých sa nešíri žiadny zápach, a to i napriek tomu, že sa do nich vhadzuje bioodpad. Umiestnené sú v budove na chodbách a bioodpad v nich sa premení na kvalitný kompost, ktorý budeme odnášať do nášho permaraja.

Do nádob sme najskôr vysypali podstieľku (zloženú najmä z kokosového vlákna) a zaliali sme ju vodou tak, aby to bolo jemne nasiaknuté a po stlačení do hrste to udržalo tvar.

No a potom prišli noví obyvatelia – kanadské dážďovky. Pol kila týchto „maznáčikov“ do jedného vermikompostéra, čiže približne 800ks, dostalo takto nové bývanie. 😊❤️

Kŕmiť ich začneme až po niekoľkých dňoch a až raz budú v kompletnej sile, dokážu denne spracovať až 1kg bioodpadu. Kompost budeme vyberať zospodu (je na to pripravený zatiaľ stiahnutý otvor), a tvoriť ho bude podstieľka skombinovaná s výkalmi týchto dážďoviek. Vďaka tomu, že dážďovky žijú v hornej vrstve (cca 15-25cm), nebudú vermikompostéry pri vyberaní kompostu opúšťať (pri kŕmení budeme zároveň vždy dosýpať aj podstieľku), čím zakaždým vytvoríme novú vrstvu, do ktorej sa dážďovky môžu presťahovať.

Ak sa pýtate, či nám odtiaľ neujdú, nuž, šance sú malé, prečo by utekali odniekiaľ,  kde sa majú ako v raji… ❤️😊

Za ochranu a prežitie a správne fungovanie vermikompostérov sú zodpovední naši štvrtáci s pani učiteľkou Zuzkou.

A ktovie, možno nás to nadchne tak, že si vermikompostéry zadovážime aj do vlastných domácností (existujú totiž aj podstatne krajšie a estetickejšie riešenia, len tie neboli vhodné do našich „veľkokapacitných“ podmienok).

Aj toto sme zakúpili v rámci projektu Permakultúrou k udržateľnosti, ktorý sme získali vďaka Nadácii SLSP. 😊

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *