Didaktické hry

Dnes bol zaujímavý deň. Mali sme didaktické hry, ktoré absolútne prekonali akékoľvek očakávanie. Prešli sme si 4 stanoviskami a každé stanovisko bolo fantasticky pripravené. Deti pracovali v skupinkách a prechádzali si jednotlivé úseky. Jedno bolo chemické, kde nás privítala pani učiteľka Anička Krišová v špeciálnom obleku v ochrannom rúšku i okuliaroch, prešli sme si čo by sme si obliekli v prípade chemického alebo jadrového útoku, robili sme pokusy s bežne dostupnou domácou chémiou (ocot, sóda bikarbóna, savo a kečup…) Ich účinky a reakcie prekvapili nielen deti, ale i nás dospelých… Zaujíma vás o aké konkrétne reakcie šlo? opýtajte sa detí, iste Vám o nich porozprávajú, prípadne aj ukážu, čo videli…

Ďalšie stanovisko bolo s pani Žofkou Salčákovou o možných úrazoch a zdravotných ťažkostiach, ktoré nás v živote môžu stretnúť a mohli by nás zaskočiť… Samozrejme, vždy ide o čas ako zareagujeme a ako pomôžeme v prvej pomoci… poranenia klincom, sklom, porezanie, trieska, odpadnutie, zlomenina, epileptický záchvat, poštipnutie hmyzom a mnohé iné, ktoré nás vďaka našim vynikajúcim lektorom už neprekvapia. Ich trpezlivý prístup a vynikajúci výklad boli nezabudnuteľné.

Ďalšou zastávkou boli turistické značky, orientácia v teréne, praktické otázky, čo by sme si zbalili na výlet. Malé skupinky detí sa vystriedali pri piatich praktických úlohách ako sa pripraviť do prírody, pracovať s mapou, odhadnúť vzdialenosť, orientovať sa v teréne. Ďakujeme pani učiteľke Aničke Gazárekovej za prípravu tohoto stanovišťa.

Štvrtým stanovišťom boli športové úlohy pripravené pánom učiteľom Petrom Urbanom. V štyroch leveloch si deti precvičili svaly, zručnosti, presnosť hodu, kooperáciu pohybov a šikovnosť. Úlohy boli zaujímavé, tvorivé, ale primerané každému veku a všetky úlohy mali vlastných sprievodcov, garantov a boli obohacujúcou skúsenosťou.

Pýtate sa koľko nás to stálo financií zaplatiť toľkých špecialistov, ktorí sa nám venovali? Veru bolo to nezaplatiteľné. Všetky aktivity totiž vysvetľovali a mladších spolužiakov sprevádzali naši štvrtáci… Postarali sa o každú skupinu a dookola opakovali tie isté veci… Vyskúšali si ako je byť učiteľom a asi prišli domov úplne vyžmýkaní a unavení… Nečudujem sa im… Vďaka Pani učiteľke Zuzke Fulekovej, ktorá sa na prípravu tejto školskej akcie podujala, i zanietenosti vedúcich stanovíšť a ich fantastických pomocníkov štvrtákov, sme dnes prežili fantastický zážitok, ktorý verím môže do budúcnosti zachrániť nejeden ľudský život. Z celého srdca ďakujeme.

(Text pripravila pani učiteľka Janka Almášiová.)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *