Nie je papier ako papier…

…aj to sa deti dozvedeli na exkurzii vo výrobni ručného papiera –  v papierničke PETRUS, ktorá sa nachádza v malebnej dedinke Prietrž pri Senici . Vedeli ste, že ručný papier vydrží navždy? Vedeli ste, že sa vyrába z bavlny? Alebo, že pani prezidentka taký papier používa na dôležité zmluvy s vodoznakom SR? Že takáto manufaktúra je jediná svojho druhu na Slovensku a ani trošičku neznečisťuje  životné prostredie? My sme to nevedeli, ale už vieme!

Deti sa dozvedeli mnoho nových informácií podaných pútavou formou a pod perfektným vedením prednášajúcich. Videli ukážky histórie uchovávania informácií, od „písania“ na kameň a drevo, cez používanie papyrusu a pergamenu, až po dnešný papier vyrábaný v továrňach. Deti sa naučili rozoznať ručne vyrobený papier, objavili jeho pozitívne vlastnosti a porovnávali ho s klasickým papierom .

Nebojte sa, praktická časť nechýbala. Pán majster ukázal deťom celý postup výroby papiera od mixovania bavlny, cez cedenie hárkov, uskladnenie pod ovčím rúnom a lisovanie veľkým železným lisom. Azda najzaujímavejšie na celej exkurzii bolo, že si deti vyrobili svoj vlastný papier. A nie hocijaký! Slamený! Práve dnes nám prišiel poštou do školy.

Ku koncu si deti nakúpili milé darčeky pre rodičov, alebo pamiatku na exkurziu pre seba. Po ceste autobusom sme videli krásne stádo sŕn a pekne sme si zaspievali, aby nám zbehol čas. Výlet bol obohacujúci, zaujímavý a deti boli naozaj spokojné. Tešíme sa na ďalší!

Lenka Nemtudová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *