Kto dáva, Bohu požičiava

Dávanie je prejavom milosrdenstva. Darovanie lásky a súcitu je skutok milosrdenstva. Darovať oblečenie tým, ktorí to potrebujú je jedným zo Skutkov telesného milosrdenstva – nahých odievať. Sám sv. Martin – náš patrón – nám je toho príkladom. Preto sme sa rozhodli usporiadať zbierku oblečenia pre deti z detského domova. Týmto spôsobom sme započali budovanie milosrdenstva v detských i našich srdciach. Vo sviatok sv. Martina sme sa s deťmi veľa rozprávali a nielen o tom, prečo má Martin bieleho koňa. Išli sme hlbšie. Naše rozhovory boli o bezbranných, slabších, aj o ľuďoch, ktorým nás nie vždy napadne prejavovať lásku.

Naše a vaše deti sú veľmi vnímavé a aj preto, že mnohé veci spojené s darovaním sme si už vysvetlili, sme sa rozhodli vyhlásiť zbierku oblečenia pre rovesníkov.  Pretože sú vo veku, kedy je im pekné oblečenie blízke, ale zároveň sú už vo veku, kedy sa vedia niečoho vzdať v prospech iného. Napríklad svojho ešte nepoznaného kamaráta, ktorý nemal toľko lásky v živote. Takže s kúskom svojho pekného oblečenia, darovali aj malý kúsok svojho srdiečka.

Zbierka sa uskutočnila na prelome mesiacov november a december. Práve keď sme sa počas adventu začali pripravovať na nadchádzajúce Vianoce a narodenie pána Ježiša. Aj takto – zriekaním sa – sme chceli napĺňať význam adventu. Deti priniesli do školy krásne veci a vieme, že poniektoré sa s tou svojou naozaj ťažko lúčili. Našli sme aj milé drobnosti a pekné kresby, či priania. Týmto sa chceme zároveň poďakovať všetkým rodičom aj deťom za zapojenie.

Oblečenie sme odovzdali pani T. Selnekovičovej – riaditeľke Centra pre deti a rodiny Bernolákovo.

Centrum prechádza vonkajšou rekonštrukciou, no poprosili sme fotky, aby ste mali predstavu, že tím, ktorý sa o deti stará, im prejavuje lásku aj takto – vytvára im útulné prostredie, aby mali pocit domova. A to je dôležité.

Po rozhovore s pani Zuzkou z Centra, ktorá nám vysvetlila mnohé – aj bolestné veci – už vieme, že pre deti s takým ťažkým osudom je dôležité prijatie a zažívanie lásky. Aj prostredníctvom priateľstiev. Preto sme sa dohodli na spoločných aktivitách, či športových, kreatívnych alebo ekologických hneď, ako to pandémia dovolí. Na deti a nové priateľstvá sa veľmi tešíme a veríme, že Pán bude požehnávať naše stretnutia a ďalšie napĺňanie skutkov milosrdenstva – potešovať, povzbudzovať, prejavovať záujem a veľa ďalších.

Veď kto by to povedal lepšie ako Matka Tereza:
Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma,
ale hlavne z tej, ktorú daruje.

 

 

(autor: p. vych. Lenka N.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *