Milí rodičia,
toto je plán, ktorý sme spoločne v kolektíve prijali a ku ktorému Vás pozývame. Prosím, preštudujte si ho, aby sme (aj v tomto) mohli spoločne ťahať za jeden koniec.
Zdôrazňujem, že našim cieľom nie je učiť o vojne, ale o empatii, ktorá je v tejto chvíli viac než potrebná. Všetky aktivity, ktoré sme si k tejto téme pripravili, sú zamerané na budovanie pozitívnych vlastností (aj napriek rôznej kultúre máme niečo spoločné, neškatuľkujme iných, prijmime utečencov), nie na budovanie negatívnych emócií. Tie v škole – SKUTOČNE – nie sú žiadané, ani žiadúce.
7. a 8. marca 2022
- V škole vytvoríme priestor a budeme sa denne venovať 1-2 vyučovacie hodiny spracovaniu témy vojny na Ukrajine.
- Nebudeme skúšať, písať testy ani písomky.
- Vynecháme politické komentáre, opisy hrôz, údaje o stratách na ľudských životoch, a pod.
- S deťmi sa budeme rozprávať o ich pocitoch, ponúkneme im priestor na ich vyjadrenie aj cez kresby (individuálne, či skupinové), tvorbu spoločných plagátov a pod.
- Budeme vyslovovať posolstvá o solidarite s ukrajinskými obyvateľmi, budeme sa venovať ukrajinskej kultúre.
- Každé dieťa môže tému vojny spracovávať inak. Budeme pozorovať a ak spozorujeme, že žiakovi/čke treba venovať zvýšenú pozornosť, urobíme tak. Varovné signály naznačujúce, že dieťa túto tému nezvláda spracovať, sú:
- nezapája sa do činností v triede;
- je nepozorné;
- má špecifické prejavy v správaní – mĺkvosť, verbálna/fyzická agresivita, výbušnosť, vzdor, prejavy smútku, ľútosti, obáv, uzatvorenosť, odmietanie komunikácie;
- neadekvátne reaguje na bežné podnety (plač, výbuchy hnevu);
- nemá záujem o sociálne interakcie so spolužiakmi, či učiteľmi;
- má zvýšené fyzické ťažkosti (bolesti brucha, hlavy, zvracanie, nechutenstvo, a pod.).
- V škole budeme pracovať s aktivitami odporúčanými z ministerstva školstva (viac nižšie v zdroji č.2 a č. 3), pri ktorých:
- budeme rozvíjať toleranciu k ľuďom z iného kultúrneho prostredia;
- upriamime pozornosť na to, čo máme, aj napriek kultúrnej odlišnosti, spoločné;
- rozoberieme problém utečencov, budeme pracovať s ľudskými emóciami a rozvíjať schopnosť vcítiť sa do ťažkého príbehu rovesníčky z inej krajiny;
- upozorníme, že vytváranie stereotypov na základe nedostatočných informácií nie je správne.
- Budeme hľadať možnosti, ako vieme v tejto situácii pomôcť my – sami. Modlitbou, kresbou s odkazom, darovaním vecí, a pod. Zatiaľ sa ako škola nezapájame do žiadnej z rozbehnutých zbierok, v tomto smere postupujeme v súlade s bodom č. 4 v zozname „Pár slov Vám, milí rodičia“ (viď nižšie).
V ďalších dňoch (podľa potreby):
- Naďalej sa budeme vyhýbať politike a témam, ktoré sú pre deti v tomto veku neprimerane citlivé.
- Ak to bude potrebné, budeme deťom dávať priestor na vyjadrenie ich pocitov, nakoľko mnohým môže „vyjadrenie“ pocitov pomôcť k ich spracovaniu.
- Naďalej budeme žiakov pozorovať a ak spozorujeme neštandardné správanie, ktoré by mohlo súvisieť s eskaláciou situácie, v ktorej sa práve nachádzame, budeme to riešiť (aj) s Vami.
- Naďalej sa budeme modliť za mier (prípadne iné úmysly – podľa aktuálnej potreby).
Pár slov Vám, milí rodičia:
- Toto je výborný, krátky (iba 19 minútový) a trefný podcast: Ako hovoriť o vojne na Ukrajine pred deťmi? » VÚDPaP (vudpap.sk). Veľmi Vám odporúčame vypočuť si ho.
- Považujeme za veľmi dôležité ochrániť deti od „budovania“ národnostnej nenávisti. Za to, čo sa teraz deje, nemôže ruský, bieloruský (a už tobôž nie ukrajinský) národ, môže za to skupina ľudí. A kvôli tejto skupine nemôžeme odsúdiť milióny iných. Prosíme Vás teda, aby ste nás v tejto snahe podporili a aby ste si to, čo poviete pred deťmi, vždy starostlivo zvážili. Môže to totiž veľmi (negatívne) ovplyvniť ich vnímanie sveta v ich ďalšom živote.
- Prosíme aj Vás – našich rodičov – dajte si veľký pozor na šírenie, či ovplyvňovanie Vašej mienky hoaxmi. Rozumieme, že sa občas cítime stratení v tom, čomu z „mienkotvorných“ médií máme veriť, prosíme ale, nebuďme stratení v tom, čomu rozhodne veriť nemáme. Overujme si zdroje, čokoľvek, čo budeme zdieľať ďalej, dohľadajme aj z iných zdrojov, sledujme aspoň 2-3 médiá a porovnávajme informácie, ktoré prinášajú. Ak ste na facebooku, sledujte stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR | Facebook.
- Odpočiňte si. Nesledujte neustále správy, nesnažte sa neustále pomáhať. Sme na úplnom začiatku (nikto nevie akej dlhej) krízy, nemôžeme sa vyčerpať (aj psychicky, aj fyzicky) hneď v úvode.
- Ak chcete zistiť, čo nové sa deje, a to v prítomnosti Vašich detí, radšej správy čítajte – nepúšťajte v ich prítomnosti televízor. Diskusie a konfrontácie s inými dospelými na túto tému neriešte v prítomnosti detí.
- Pomenovávajte pocity detí a aj tie svoje. Ak ste tak ešte neurobili, naozaj si vypočujte podcast spomenutý v prvom bode.
- Je v poriadku venovať sa naďalej svojim voľnočasovým aktivitám. Ak o tomto budú mať Vaše deti, či Vy sami pochybnosti, prosím, vyvráťte im ich. V tejto chvíli je našou povinnosťou (možno príliš expresívny termín) udržať život okolo nás v čo „najnormálnejších chodníčkoch“.
- Ak máte rodiny, či známych, ktorých Vaše deti poznajú, v Ukrajine, Rusku, Bielorusku, či ak patria blízki príbuzní a známi Vašich detí do Ozbrojených síl SR, dajte nám o tom vedieť (stačí triednej pani učiteľke), aby sme pracovali s Vašim dieťaťom o to opatrnejšie.
- Ak potrebujete radu odborníka, môžete si zvoliť aj linku pomoci Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, ktorá je k dispozícii rodičom, učiteľom aj mladým ľuďom v krízových situáciách: 0910 361 252 (medzi 8,00 – 18,00).
- Je dosť možné – vzhľadom k tomu, že aj do našej komunity prichádzajú utečenci z Ukrajiny – že budú aj do našej školy prijaté deti, ktoré utekajú pred vojnou. Ak na to príde, prosíme o spoluprácu, ktorá v prvom rade spočíva v tom, že aj Vy budete svoje deti učiť prijatiu týchto utečeneckých detí.
Za kolektív CSŠ sv. Martina
Veronika Dropčová, riaditeľka školy
Zdroje:
- Podpora žiakov spojená s vojnou na Ukrajine
- Ako reflektovať vo výučbe vojnu na Ukrajine
- Farebná škola
- Webinár #72 – Informácie k zvládaniu krízovej situácie v dôsledku vojny na Ukrajine » VÚDPaP (vudpap.sk)
Iné materiály nájdete na tejto stránke.