Ilustrátor je umelec, ktorý svojimi kresbami rozpovedá príbeh

My, čitatelia, máme na knihu isté nároky.

V prvom rade nás musí osloviť hneď na prvý „kuk“, a tak si všímame lesklú obálku, farebnosť, bruškami prstov skúmame mäkkosť papiera a listujeme po kapitolách, čo ešte nájdeme vo vnútri okrem pekne sediacich písmen. Ak nájdeme pútavú ilustráciu – dobrodružstvo môže začať. Ilustrácia v knihe, to Vám je ako čerešnička na torte – po výdatnom kuse kvalitného obsahu sa k nej vrátite zas na úplnom konci. Všímate si aj to, či postava v príbehu mala naozaj zelené tenisky a ofinu cez pravé oko, ale tiež Vám ilustrácia dokáže príbeh rozvinúť ďalej a Vaše myšlienky sa rozpŕchnu za hranice knižky, ktorú držíte v rukách.
O práci ilustrátora nám ostatný štvrtok prišla porozprávať Petra Lukovicsová. Štvrtáci sa na ňu dôkladne pripravili a nadupaní otázkami spustili interview.


 Dozvedeli sa aj to, či, prečo a ako:
– či naša hostka chcela vždy byť ilustrátorkou
– prečo nakresliť ilustráciu trvá niekedy aj tri dni
– ako sa ilustrácia dostane do knihy/časopisu


, ale aj:
– aký je rozdiel medzi analógovou a digitálnou ilustráciou
– že okrem kníh a časopisov sa ilustrátor môže venovať všelijakému grafickému obsahu a potlači
– to, kde nájdu poschovávané písmená a tvary do ucelenej ilustrácie #typocirkus v Slniečku


Ani 90 minút nám nestačilo na všetky pripravené aktivity. Deti hľadali rukopis ilustrátorky v pomiešaných obrázkoch, pokúsili sa na základe počutého úryvku načrtnúť vlastnú ilustráciu z knihy Peter Pan (kapitola Podzemný dom), rukami nám prešli nielen knihy:
LEBOPRETO, Ako kolibrík, Ham-Ham, Šup-Šup, Návod na obsluhu rodičov, Prázdniny za všechny prachy, Kubíkova cesta, Na všetko je čas, EXPERIMENT a i. , ale tiež časopisy Slniečko s pravidelným seriálom Typocirkus, ktorý je vytvorený len pomocou písmen a znakov fontu Normatica. Tak je to :).


Záverom nás Peťka potešila ilustráciou na želanie, pri ktorej sa o slovo najviac pasovali moje Gevenduchy. Kľúčovým heslom z nášho stretnutia by pokojne mohli byť „turbo trysky“, ktoré sa objavili na každom obrázku a deti, náramne spokojné, kreovali ďalej a ďalej.


Ďakujeme za príjemné stretnutie a prajeme si, aby nás aj naďalej tešili pršiace klobáskové cukríky a lietajúce slony ovlažovali našu fantáziu. To je totiž jeden z dôvodov, prečo nás ilustrácie v knižkách tak veľmi bavia. ♥️


Ďakujeme nášmu OZetku, že nám pomohli uskutočniť toto milé popoludnie.


(Text pripravila p. vychovávateľka Janka Novysedláková.)


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *