Týždeň o tom, že každý z nás je originál a predsa sa podobáme

V tomto týždni sme sa so žiakmi rozprávali o tom, že sú medzi nami deti i dospeláci, ktorí majú nejaké postihnutie, ochorenie.

21.3. sme rôznymi ponožkami vyjadrili podporu ľudom s Downovým syndrómom.

Potom sme sa na hodinách náboženstva rozprávali o tom, že sú medzi nami ľudia s rôznymi ochoreniami a postihnutiami. Veď aj v časoch Pána Ježiša boli takíto ľudia a Pán Ježiš im prejavoval lásku, súcit a uzdravoval ich… V pondelok si deti v ŠKD v prekážkovej dráhe vyskúšali, aké je to pohybovať sa s barlami, ako sa orientujú v priestore nevidiaci a slabozrakí.

« z 2 »

Na ďalšom stanovišti sa naučili niečo z posunkovej reči a na poslednom stanovišti si vyskúšali, ako sa nevidiaci orientujú hmatom, ako rozoznávajú tvary, vyskúšali si hmatové pexeso a zoznámili sa s Braillovým písmom , v ktorom si napísali svoje mená.

« z 3 »

V utorok prišli k tretiakom a k štvrtákom pozvané špeciálne pedagogičky, ktoré im priblížili, ako vnímajú svet deti s ADHD a poruchami učenia, aké je pre nich ťažké sa sústrediť, vnímať a čítať text.

V stredu sme sa obliekli do fialovej farby, aby sme vyjadrili podporu ľudom s epilepsiou. A žiaci prvého a druhého ročníka sa zúčastnili na besede o epilepsii. Dozvedeli sa čo je epilepsia, že sa jej netreba báť a ako môžu pomôcť, ak by boli svedkom epileptického záchvatu.
Po sviatkoch sme boli v modrom na podporu ľudom s autizmom.

Našich žiakov podporujeme v empatii, ktorú majú a snažíme sa ju rozvíjať, pretože všetci túžime po priateľstve, láske, uznaní a úspechu. Či sme zdraví, alebo sme toľko šťastia nemali a trápi nás nejaké ochorenie, či postihnutie. A naši žiaci budú tí, ktorí nebudú posudzovať a odsudzovať, ale pomáhať, rešpektovať a nebudú sa báť ponúknuť priateľstvo.

(Text pripravila p. školská špeciálna pedagogička Žofka Salčáková.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *