Putovanie so svätým Martinom

Je piatok večer, 10. novembra 2023. Dnes, deň pred sviatkom svätého Martina, naši žiaci putovali so svätým Martinom po Rímskej ríši.

Navštívili mestá, ktoré sú spojené so životom svätého Martina. Naučili sa, aká veľká bola Rímska ríša a ktoré dnešné štáty ju tvorili. Oboznámili sa so životom tej doby. To, ako sa ľudia obliekali, ako sa zabávali, aké zaujímavé stavby stavali (koloseá, akvadukty, cesty, panteóny…).

Žiaci najprv navštívili Sabáriu (Szombathely)  – ktorá sa nachádza v dnešnom Maďarsku. Tu sa Martin narodil a strávil tu prvých 15 rokov svojho života. Ako 10-ročný sa stal katechumenom, pretože sa túžil stať kresťanom, napriek tomu, že pochádzal z pohanskej rodiny.

V pätnástich rokoch odišiel s rodinou do Ticina (Pavia), ktoré sa nachádza v Taliansku. Martinov otec bol vojak, veliteľ a prirodzene očakával od svojho syna, že pôjde v jeho šlapajách. Martin v Ticine navštevoval vojenskú školu. Stále však túžil po krste. Naši žiaci v tomto našom Ticine nezistili len nové informácie o Martinovom živote a živote vo vojsku, ale hľadali aj „historické“ mince.

Z Ticina išiel Martin (a s ním aj naši žiaci) do Mediolanu (Milána). Tu sa dozvedeli, že je v meste niekoľko univerzít a hľadali citát v Biblii.

Z Mediolanu videli Martinove kroky do Samarobrive (Amiens-Fransúzsko), kde okrem toho, že zložil vojenskú prísahu a stal sa kopijníkom, dal sa aj pokrstiť. Práve v tomto meste sa podelil o svoj plášť so žobrákom. A naši žiaci sa dozvedeli, že koloseum sa nenachádza len v Ríme, ale aj tu v Samarobrive a vyskúšali si hod „ kopijou“ na cieľ.

Zo Samarobrive, kde zanechal vojenský život, šiel Martin do Trieru (Nemecko), centra kresťanského života. Tu sa stretol s biskupom Maximom. A neskôr, ho sprevádzal do Ríma. Žiaci tiež navštívili Rím, kde ich sprevádzal Cézar, ktorý im priblížil život v starovekom Ríme a predstavil najznámejšie pamiatky.

Žiaci zakončili svoju púť v Poitiers (Francúzsko). Tu sa sv. Martin stal pustovníkom, ale stále pomáhal chudobným. Mal mnoho nasledovníkov, ktorých inšpirovala Martinova láskavosť, skromnosť a láska k Bohu. Chcel žiť v chudobe a venovať sa modlitbe a Bohu. Ľudia, ale chceli mať z neho biskupa. A tak, keď v Tours zomrel biskup, ľud vylákal historkou o chorej žene Martina do Tours, kde ho zvolili za biskupa. Martin s pokorou prijal Božiu vôľu, ale odmietol honosné biskupské sídlo, preto ho predal a peniaze rozdal chudobným.

Po skončení púte, žiaci robili v triedach projekt o tom, čo všetko sa dozvedeli.

Tento skvelý deň spojený s projektovým vyučovaním, cestovaním spojeným s lúštením indícií a nevyhnutnej spolupráce, mohli naši žiaci zažiť vďaka našej školskej špeciálnej pedagogičke Žofke a katechétovi Peťovi. Ďakujeme! 🙂

(Text pripravila p.“ špecped“ Žofka a dotvorila VD.)

 

.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *