Každý z nás je originál

Každý z nás je originál a navzájom sa podobáme.

S deťmi sme prežili týždeň, v ktorom sme si  rozprávali o tom, že sú medzi nami ľudia, ktorí majú nejaké znevýhodnenie, ale predsa sú rovnakí ako ostatní. Rovnakí v tom, že túžia po láske, priateľstve a vedia byť úspešní v oblastiach ktoré ich bavia a napĺňajú.

Hneď v pondelok sme si všetci obliekli každú ponožku inú, pretože bol Svetový deň Downovho syndrómu.  Zároveň sme si hovorili o rôznych typoch zdravotných znevýhodnení a ochorení. Rozprávali sme sa o slovenských paraolympionikoch a pripomínali si úspešných ľudí so znevýhodnením. V utorok prišla pani Dragošek z o. z. MeliBeli, aby nám povedala niečo o epilepsii a prvej pomoci pri záchvate, keďže sa deti môžu s takouto situáciou stretnúť.

Tému zdravotných znevýhodnení sme prepojili aj s hodinami náboženstva, pretože život Pána Ježiša bol svedectvom lásky k blížnemu, nech bol akýkoľvek. Pripomenuli sme si aj Jeho konkrétne zázraky (uzdravenie slepého, chromého, nemého ….).

Vo štvrtok prišli slečny z n. o. Raná starostlivosť, aby nám predstavili svoju prácu. Organizácia sa venuje deťom od 0-7 rokov, ktoré majú zrakové, ale i viacnásobné znevýhodnenie.

Deti si vyskúšali, aké to je, keď má niekto poruchu zraku, a to tak, že sa na svet sa pozerali cez špeciálne okuliare, ktoré simulovali rôzne zrakové vady. Pracovali s hmatovým a sluchovým pexesom, písali si svoje mená v Braillovom písme, prechádzali cez prekážkovú dráhu so zaviazanými očami i s pomocou bielej (slepeckej) paličky. Deti to veľmi bavilo, ale zároveň skonštatovali, že to vôbec  nebolo jednoduché.

Týždeň plný empatie a porozumenia sme ukončili v piatok oblečením sa do fialovej farby. Vyjadrili sme tým podporu ľuďom s epilepsiou a to preto,  lebo v sobotu 26.3. bol Fialový deň – Svetový deň epilepsie.

V ŠKD pani vychovávateľky tému týždňa s deťmi spracovali cez hry, a rôzne kreatívne aktivity.

Autorkou textu je Žofia Salčáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *