Za svätého Martina, každý z nás je hrdina!

Druhý novembrový týždeň by sme pokojne mohli označiť za svätomartinský, pretože veľkej piatkovej slávnosti predchádzali pilné prípravy celej školy. Ale poďme pekne poporiadku…

Piatok začal svätou liturgiou, na ktorej sa zúčastnili nielen deti, ale aj rodičia, aby sme spoločne oslávili sviatok patróna našej školy- toľkokrát spomínaného sv. Martina. Hoci neprišiel na bielom koni (začo mu ešte minimálne dva týždne budeme ďakovať:), myšlienky a modlitby preň rezonovali celou liturgiou. Deti sa veľmi pekne zapájali pri otázkach pôvodu sv. Martina a ľudskú hodnotu historického príbehu „preložili“ aj do dnešného jazyka. Svätý Martin sa podelil so svojím plášťom so žobrákom a tým preukázal dobrý úmysel a láskavosť.

Deti z 2. A v ŠKD pripravili krásny obetný dar, ktorý zaniesli počas omše k oltáru. Na obetnom dare stálo- Chceme byť soľou zeme a svetlom sveta- CHCEME BYŤ HRDINAMI.

Sviatočnú náladu liturgie umocnili aj viaceré piesne, ktoré rozospievali všetkých nás.

Po krátkej prestávke a posilnení sme sa znova presunuli do jedálne, avšak, tentokrát sa priestor zmenil na divadlo. Deti sa v úlohe divákov osvedčili, bábkoherci zahrali rozprávku O pyšnej Dorotke a po skončení poukazovali deťom bábky. Na pozadí príbehu o pyšnej princeznej deti pochopili, že nevážiť si ľudí okolo seba sa nevypláca nikdy, ani v rozprávke.

A ideme ďalej 😊 a že kam? No predsa do konečnej stanice Karneval!

Deti sa na túto udalosť nesmierne tešili a preto už dva týždne vymýšľali, kombinovali a zbierali informácie o svätom, ktorého nám chceli predstaviť. Kreativite a detskej fantázii sa medze nekladú, poobede sa v triede odrazu zjavilo niekoľko svätých či blahoslavených. Sv. Mária, sv. Jozef, sv. Terézia, sv. Mikuláš, sv. Dominik Sávio, sv. Jana z Arku, sv. Samuel, sv. Agáta, blahoslavení Carlo Acutis a Laura Vicuna mali svoje zastúpenie v každej triede. Suverénne najobľúbenejším svätým medzi deťmi bol patrón našej školy- sv. Martin.

Milo nás potešilo, že sa svojou nápaditosťou realizovali aj rodičia a dotvorili deťom hodnoverné rekvizity k ich kostýmu. V triede sme videli meče, kone, plášte, košíky, prilby, čepce… Po krátkom predstavení sa začala ozajstná zábava. A ako to na každej párty chodí (a že ani tá naša nebola výnimkou), jedlo sa, tancovalo a zabávalo. Deti sa dosýta vybláznili a spoločnou hymnou sme ukončili karnevalovú časť nášho svätomartinského dňa.

A aby na 11. november nezabudli, dostali odznačik, pretože aj ony sa môžu stať hrdinami. Ukázali nám totiž, že ich výber nebol tak celkom náhodný a vlastnosti charakteristické pre karnevalové postavy mali dopredu riadne naštudované. Ceníme si nasadenie a energiu, akú venovali prípravám a rovnako ďakujeme aj Vám, rodičom.

Tešíme sa nabudúce v nových kostýmoch!

(autor: p. vych. Janka N.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *