Týždeň životného prostredia

Boh povedal: Urobme človeka.. nech vládne nad rybami mora i nad vtáctvom neba, dobytkom a divou zverou a nad všetkými plazmi, čo sa plazia po zemi..

                                                                                                        (Kniha Exodus)

Pán Boh nám zveril do rúk veľkú zodpovednosť. Strážiť si a chrániť všetko živé, čo pre nás stvoril.

Náš týždeň životného prostredia sa niesol v duchu rôznych tém ako zachovávať biodiverzitu, ako odpad nevytvárať či o tom, ako nepodľahnúť trendom a bezhlavo nakupovať oblečenie len preto, že sa mi to páči, či to má môj kamarát/kamarátka. Pretože v koši vlastne nekončí iba odpad, ale cenné suroviny, z ktorých sa veci vyrábajú (drevo, ropa, bauxit, železná ruda a iné). V koši končí v prenesenom zmysle slova aj všetka energia, ktorá sa spotrebuje pri ťažbe surovín, výrobe a preprave produktov. Do koša vyhadzujeme aj vodu, ktorá sa spotrebuje pri pestovaní základných surovín, pri výrobe či preprave.

Na školskom ihrisku sme zorganizovali SWAP oblečenia, kníh hračiek, ktorým sme si opäť pripomenuli, že i takto sa dá dostať k „novým“ veciam a nezaťažíme tým v takej miere životné prostredie. Hovorili sme si o plytvaní jedlom a naše deti hľadali a ešte stále hľadajú riešenia, ako jedlo v školskej jedálni nevyhadzovať, zisťujú, čo deťom chutí a zostavujú jedálne lístky.

(autor: p. vych. Monika)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *