Biely deň (29.9.2021)

„Dobrý deň, milí rodičia. Zajtra, teda v stredu 29.9.2021, budeme mať v škole BIELY DEŇ.“

Týmito slovami sme sa obrátili na rodičov s výzvou, aby svojim deťom ráno dali biele oblečenie a pripravili im mliečnu desiatu. Naša škola sa zapojila do osláv Svetového dňa mlieka na školách.

Všetky aktivity počas Bieleho dňa smerovali k tomu, aby sme deťom vysvetlili nenahraditeľnosť mlieka v našom živote a pri ich zdravom vývoji.

Formou diskusie a otvorených otázok sa deti učili vzájomne sa počúvať. Dozvedeli sa, že existujú aj mnohé iné druhy živočíšneho mlieka, ktoré pijeme. Niektoré z nich telu dodávajú potrebné živiny v prípade, že má niekto alergiu na kravské mlieko.

Prekvapené ostali pri otázke, či nám mlieko dávajú iba zvieratká. Po ich vymenovaní však kokosové, sójové či mandľové mlieko poznal takmer každý.

Deti si s vychovávateľkami tímovou prácou vyrábali z papiera zvieratká, ktoré nám dávajú mlieko – kravičky, ovečku a kozičku. Vďaka gumenej rukavici naplnenej vodou si mohli vyskúšať, ako sa tradičnou formou tieto zvieratká dojili.

Prekvapilo nás, že mnohé deti vedeli, aké množstvo vitamínov, vápnika, bielkovín a iných výživných látok sa skrýva v mlieku. Veď nie nadarmo stála reklama na mlieko v dávnych časoch na známom ruskom slogane: „Pýýýýýťe malakóóó, v malakééé vytamýýýny.“

Deti si zároveň uvedomili, že mlieku vďačíme nielen za rôzne mliečne výrobky, ale bez neho by sme nemali dobroty ako palacinky, zmrzlinu, čokoládu, či šľahačku.

Na záver jedna perlička od druhákov: „Ja si myslím, že sme cicavce, lebo moja babka nemá zuby.“

Želáme si, aby mlieko chutilo našim deťom každý deň.

(Autor: p. vych. Marek)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *