O vesmíre s pánom Farkasom

Ak chceme, aby si deti niečo zapamätali, mali by sme im umožniť vyskúšať si to.

To „niečo“ bolo interview a vyskúšali si ho na hodine slovenského jazyka. Najskôr sa naučili pár základných pravidiel: vopred si premyslieť otvorené (!) otázky, nepýtať sa príliš osobné informácie, poďakovať za rozhovor.

Prepájanie tém je nám v škole čoraz prirodzenejšie, preto sa nemožno čudovať, keď je z kapitoly o náučnom texte zrazu prednáška o cubeSatoch zakončená premysleným interview. V kapitole náučná literatúra sme sa prelúskali viacerými textami – o objaviteľoch, vírusoch, kardiostimulátore, a čakali nás texty o vesmíre. A keďže si veľmi vážime komunitné prepojenia našej školy s rodičmi, Emmka zo 4. B nám „ponúkla“ svojho ocka, ako odborníka na veci vesmírne, ktorý by nám prišiel porozprávať o všetkom, čo nás zaujíma. Vidíte aj vy to obojstranné win-win? Náučná literatúra aj interview na jednej vyučovacej hodine? Berieme všetkými desiatimi.😊

Pán Farkas naozaj prišiel a napojil sa na zvedavosť našich štvrtákov. Dozvedeli sme sa, že na Slovensku existuje SOSA – čo je Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a svojou činnosťou popularizuje vesmírny výskum na Slovensku. SOSA vyvinula prvú slovenskú družicu skCUBE a veda v tomto smere stále napreduje. Zostrojiť cubeSat trvalo niekedy 7-10 rokov a dnes rovnaký satelit púšťajú do vesmíru po niekoľkých mesiacoch. CubeSat je typ miniaturizovaného satelitu, pričom základný modul má rozmer 100*100*113 mm, môžu byť aj väčšie a na obežnú dráhu sú umiestňované vypustením z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Tak.

Deti pozorne počúvali a zhrnuli svoje poznatky do záznamov, z ktorých vyberáme:

Satelity sa vypúšťajú z Rakúska alebo Francúzska veľmi hrubým balónom. CubeSaty sa musia udržiavať v čistej miestnosti, kvôli možným baktériám i vírusom, ktoré sa nesmú dostať do vesmíru. Raz za čas sa satelity vo vesmíre spoja do vláčika. Saturn sa gúľa a nemá okolo seba prstence, ale kamene. Mesiac by zničil len naozaj veľký meteorit, pričom nie je nič neobvyklé, že menšie meteority a asteroidy už do Mesiaca narazili a preto na ňom vidíme škvrny – krátery. Hviezdy v skutočnosti nemajú taký tvar, aký kreslia deti a sú rôznej veľkosti, skladajú sa z hélia a vodíka. Slnko nie je najväčšou hviezdou, je dokonca väčšie ako Mesiac, ale zdajú sa podobne veľké len kvôli vzdialenosti. K trpasličím planétam patria Pluto a Eris, Zem nie je úplne guľatá a aj na iných planétach je možné dýchať.

Na záver sme sa poďakovali a potešili sa z nálepiek od nášho hosťa. Hodina slovenského jazyka ubehla „svetelnou rýchlosťou“, avšak my sme z nej získali maximum pre naše budúce učenie sa. Hoci ešte nevieme všetko, máme silnú motiváciu pýtať sa tak, aby naše otázky boli pozvánkou do zaujímavých rozhovorov. O to, predsa, v interview po celý čas ide.

Ďakujeme pánovi Farkasovi a tešíme sa opäť niekedy nabudúce! 😊

 

(Text pripravila p. učiteľka Janka Novysedláková.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *