Pracovná pozícia: učiteľka hry na klavíri

E- mail: hiromi.csehishiguri@csshviezdoslavov.sk


Aký štýl hudby najradšej učím a prečo?

Je to pre mňa ťažká otázka, riadim sa tým, čo si vyberie žiak a čo on sám chce hrať. Osobne sa venujem najviac klasickej hudbe, keďže si myslím, že týmto štýlom sa ukazujú najkrajšie tóny klavíra. Ale v dnešnej dobe sa málokedy stane, že žiak – začiatočník – má vzťah ku klasickej hudbe, takže najskôr odpozorujem obľúbený štýl žiaka, a potom podľa toho vyberám skladby.

Kam sa chcem posunúť vo svojom profesijnom živote? Čomu sa chcem venovať viac? Čo z mojej profesie ma najviac zaujíma? 

Môj cieľ – ako učiteľky klavíra – spočíva v tom, že každý môj žiak, ktorý ukončí ZUŠ, bude schopný zahrať si skladbu, ktorú chce. Aby získal spôsoby, ako nacvičiť skladbu tak, aby znela dobre podľa jeho vnímania, aby sa nestalo, že žiak bude vedieť zahrať iba to posledné, čo sa naučil v škole.

Najviac sa venujem tomu, aby som viedla k sympatiám k hudbe, nielen ku klavíru, pretože hra na klavír je len jeden zo spôsobov, ako realizovať hudbu, ktorú má žiak v sebe. Je to ako s jazykom – hovoriť môžete vedieť akýmkoľvek jazykom, dôležité však je, že viete vyjadriť to, čo chcete povedať.

Snažím sa vybudovať si dobrý vzťah s každým žiakom, nie je totiž samozrejmosť stráviť každý týždeň 70 minút s niekým vo dvojici. Ja si pamätám veľa vecí z rozprávania s mojou pani učiteľkou, keď som bola malá, pamätám sa, čo som u nej videla, cítila, či počula. A tieto veci majú na môj život vplyv.

Z môjho súkromia prezradím, že…: 

Rada štrikujem a háčkujem.

Čo mám na svojich žiakoch najradšej? 

Ten moment, keď sa žiak opýta: „Môžem si to zahrať ešte raz?“