Výlet do čias minulých… na Devínsku Kobylu

Dočkali sme sa výhry v školskej environmentálnej súťaži a s úsmevmi na tvárach sme sa vybrali na malú, ale za to veľmi zaujímavú prechádzku tam, kde bolo kedysi more. Sprevádzali nás ňou Dáška a Tomáš z Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie, ktorí nás pohltili svojim pútavým rozprávaním o Sandbergu, kde bolo nájdených asi 350 druhov fosílnych živočíchov. Medzi významné nálezy patria zvyšky ježoviek, tuleňov, opíc, nosorožcov, rias a žraločie zuby.

Ďalekohľadmi sme pozorovali lietajúcich samčekov Včelárika zlatého, pretože samičky v tomto období sedia na vajíčkach. Cestou k lomu sme dostali do rúk listy a podľa nich sme počítali stromy.  Jednoducho a hravo sme sa dozvedeli, aké druhy v lese prevládajú. Na skalách sme hľadali odtlačky skamenelín a na lúke sme do nádobiek s lupou zbierali hmyz. Dáška nám ho pomáhala určovať a čo to o ňom prezradila. Previedla nás aj trošku kratšou históriou Veľkomoravskej ríše, pretože Sandberg a Devín boli súčasťou pevnosti a tvorili slovanské opevnenie nad lomom. Takže sme si oprášili vedomosti aj z Vlastivedy. Dobre vyvetraní, s novými poznatkami, spoločnými zážitkami opäť o rok zabojujeme, aby sme sa mohli zúčastniť na podobnom parádnom výlete 😊. Ďakujeme.

A ďakujeme aj mamám, tatom, babkám, dedkom, tetám…. za ochotu triediť a zbierať papier, kefky, baterky, použité oleje a nám spolužiakom za zodpovedné šetrenie vody, elektriny, jedla, pohonných hmôt zdieľaním dopravy, či využitím bicykla alebo „pešibusu“ na presun z/do školy.

(autor: p. vych. Monika)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *