Týždeň hrdinov 2023

Ako mnohí isto viete, tento týždeň sa niesol v duchu hrdinov. Hrdinov každého jedného dňa – rodičov.
Spoločne s deťmi sme si znova uvedomili, že mama a otec sú nenahraditeľní. Rozprávali sme sa o dobe, v ktorej vyrastali, čo všetko bolo a dnes nie je, čo všetko dnes je a vtedy nebolo.

O (ne)splnenom sne – fujare – svojho otca hovorila v pondelok v každej triede pani učiteľka Janka A.. Tento sen si jej ocino síce splniť nestihol (fujara je drahý nástroj a nemohli si ho v tom čase dovoliť), no jej sa to podarilo v čase, keď už bola dospelá (žiaľ, ocino v tom čase už nežil). Žiakom na fujare aj čosi zahrala a takto ich voviedla do témy Týždňa hrdinov.

 

Od detí sme sa v priebehu týždňa dozvedeli, že okrem toho, že majú rodičia na starosti veľa domácich prác a zarábajú peniaze, často niečo riešia, zháňajú, naháňajú sa, niekedy sa rozčuľujú a „mudrujú“ 🙂 Zo slov i obrázkov, ktoré kreslili bolo cítiť obrovskú lásku a radosť, že sú rodičia, možno i práve Vy, základom ich rodiny.

Preto, ak ste rodičom a aj keď niekedy nemáte na deti toľko času, koľko by ste chceli, vedzte, že Vás nekonečne ľúbia a posielajú veľké ĎAKUJEM za to, že ste. <3

Pridávame i reakcie pani učiteliek, ktoré v tomto týždni s deťmi túto tému aktívne rozoberali:

Sú rodičia hrdinovia? Prečo je hrdinkou maminka a prečo tatino? Odpovede detí boli dôkazom toho, že si plne uvedomujú, čo pre nich Vy, rodičia, robíte. Bolo krásne počuť z detských úst „lebo pri mne stojí, vždy, keď to potrebujem“ ; „lebo ma ľúbi“ ; “ lebo má v sebe tú najväčšiu lásku“; lebo… (popravde, bola som hrdá a dojatá zároveň). Možno to s nimi máte občas ťažké, možno občas fungujte z posledných síl, no verte, že pre Vaše (a aj naše) deti ste tými skutočnými superhrdinami. (p. učiteľka Anka K.)

 

Do témy hrdinov týždňa nám u druhákov krásne zapadla aj vyučovacia hodina prvouky s témou Profesie. Deti tak spoznávali cez povolania svojich rodičov, aké sú profesie rôzne, a že nie je žiadna, ktorá by bola menej dôležitá. Hodinu čítania sme si tiež spestrili básňou Mamičkino poď od Jána Navrátila venovanej našim mamkám. A na papieriky deti písali, ako by jedným slovom charakterizoval mamičku/ocka…..nebolo to síce jedno, tak ale vidno, že ich mienka o rodičoch je o mnohých pozitívnych vlastnostiach, nie iba jednej :)(p. učiteľka Janulka J.)

Týždeň hrdinov sme ukončili – a zároveň Deň sv. Martina otvorili – slávnostnou sv. omšou, ktorú celebroval náš duchovný správa p. dekan Masicza. Sv. omšu nám odspievali deti z nášho Školského spevokolu pod vedením Lenky Nemtudovej a Moniky Ďugy. 🙂 Po omši sme zaspievali rodičom, ktorí tam boli (ale aj tým, ktorí tam neboli) pieseň Dospelý od Mira Jaroša.  A čo bolo potom? To sa dočítate v článku o putovaní so sv. Martinom.

 

(Text pripravila p. učiteľka Katka a p. riaditeľka Veronika.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *